Od 1.01.2015 roku
Wydawnictwo "Karpaty"
nie prowadzi bezpośredniej sprzedaży internetowej.
Prosimy nabywać nasze publikacje w sklepie internetowym
firmy Cartographica s.c.
- www.kartografia.krakow.pl

Szukaj

Wydawnictwo KARPATY - Andrzej Łączyński

Adres do korespondencji:
30-043 Kraków, ul.Biernackiego 17/39
tel: stacjonarny - zlikwidowany
kom: komórkowy - zlikwidowany
mail: [email protected] [email protected]

TEMATYKA: Kraków

WAWEL – ZAMEK I KATEDRA

WAWEL to wapienne wzgórze dominujące nad Krakowem i odgrywające w urbanistycznej i społecznej strukturze miasta rolę podobną do Akropolu w dawnych Atenach, Kapitolu w Rzymie czy Kremla w Moskwie, jako historyczna siedziba władz duchownych i świeckich. W świadomości Polaków jest jednak czymś jeszcze więcej: miejscem symbolizującym jedność i tradycję narodową. Na pięciohektarowej powierzchni wzgórza wawelskiego mieści się złożony zespół budowli zabytkowych, który niegdyś funkcjonował jako niemal odrębne miasteczko. Jego trzonem, decydującym o historycznej i artystycznej wartości Wawelu są dwa obiekty: Zamek Królewski i Katedra. Zamek na wzgórzu wawelskim stanowił rezydencję władców Polski od połowy XI wieku do początków wieku XVII, a dzisiaj jest muzeum obejmującym kilka wyspecjalizowanych oddziałów. Pierwsza Katedra na Wawelu powstała pod koniec 1. ćwierci XI wieku i była siedzibą jednego z pierwszych biskupstw w Polsce. W XIX wieku wykształciła się funkcja katedry na Wawelu jako panteonu narodowego. Obok grobów królewskich pojawiły się groby bohaterów narodowych Tadeusza Kościuszki, ks. Józefa Poniatowskiego, marszałka Józefa Piłsudskiego i generała Władysława Sikorskiego oraz poetów wieszczów Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. W wapiennym wzgórzu wawelskim znajduje się  jaskinia krasowa Smocza Jama związana z legendą o smoku wawelskim, udostępniona w sezonie letnim do zwiedzania.

Album z fotografiami znanego fotografika Janusza Podleckiego i tekstami napisanymi przez Jana K. Ostrowskiego – dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu. Reprodukcje ponad 80 kolorowych fotografii uzupełnione są planami panoramicznymi wzgórza wawelskiego i katedry wawelskiej autorstwa Mariusza Szelerewicza. Całość albumu podzielona jest na trzy części: pierwsza dotyczy wzgórza wawelskiego, druga zamku królewskiego, a trzecia katedry. Album jest wydany w sześciu osobnych wersjach językowych. Aktualnie:
wyczerpany jest nakład wersji: polskiej, rosyjskiej.

ISBN (język polski): 978-83-88553-49-3

Tłumaczenia wersji językowych: Jadwiga Piątkowska (język angielski) – ISBN 978-83-88553-50-9, Beata Lasecka (język niemiecki) – ISBN 978-83-88553-51-6, Krystyna Jachieć (język francuski) – ISBN 978-83-88553-52-3, Jolanta Kornecka (język włoski) – ISBN 978-83-88553-68-4, Oriens Kraków (język rosyjski) – ISBN 978-83-88553-53-0.

ZAJRZYJ DO ŚRODKAliczba stron: 48
format: 17,2 x 24,0 cm
oprawa: twarda, foliowana
Książka dostępna w wersjach językowych:

Po kliknięciu podgląd wybranej wersji językowej.

  • Polski/
  • Angielski
  • Niemiecki
  • Francuski
  • Włoski
  • Hiszpański
  • Rosyjski
cena internetowa Cartographica: 17.00 zł
cena rynkowa: 28.00 zł

Opracowanie Prekursor